SVETSKI DAN BORBE PROTIV RAKA JAJNIKA, 8. MAJ 2025. godine
“Nijedna žena nije zanemarena”
velikog javnozdravstvenog značaja koji predstavlja svakog 8. maja obeležava se Svetski dan borbe protiv raka jajnika, jednog od najsmrtonosnijih oblika raka kod žena. Obeležavanje ovog datum akcenat stavlja na ujedinjenje svih širom sveta, u cilju boljeg otkrivanja i lečenja ove bolesti ali i jačanja podrške osobama obolelim od raka janika.
Slogan obeležavanja ovogodišnje kampanje nosi naziv: “Nijedna žena nije zanemarena”
Rak jajnika predstavlja bolest za koju ne postoji pouzdan skrining test i gde je svaka žena u riziku da oboli. Sa kašnjenjima u dijagnozi zbog nedostatka skrininga i zato što se simptomi često mešaju sa drugim, manje teškim bolestima, većini žena se dijagnostikuje bolest kada se rak već proširio, što otežava lečenje. Preko 60 odsto bolesnica u trenutku postavljanja dijagnoze ima bolest u trećem ili četvrtom stadijumu.
„Rak jajnika je opšti termin za veliki broj različitih vrsta raka koji pogađaju jajnike, jajovode i primarnu peritonealnu duplju. Procenjuje se da postoji više od 30 različitih vrsta raka jajnika i da postoji veoma velika varijacija u učestalosti i izgledima u pogledu različitih vrsta.
Rak jajnika ima lošu prognozu, gde petogodišnje preživljavanje iznosi 45% u poređenju sa 89% preživljavanja žena sa karcinomom dojke. Preživljavanje žena kod kojih je karcinom jajnika dijagnostikovan u odmaklom stadijumu bolesti iznosi svega 10-30%.
Prema projekcijama Globocan-a za 2022. godinu, do 2050. godine predpostavlja se da će broj žena širom sveta kojima je dijagnostikovan rak jajnika porasti za preko 55% na 503.448. Broj žena koje svake godine umiru od raka jajnika očekuje se da poraste na 350.956, što je povećanje od skoro 70% u odnosu na 2022. godinu.
U Republici Srbiji prema podacima IZJZ Srbije “Dr Milan Jovanović Batut“ u 2022. godini 742 žene su obolele su od raka jajnika a njih 414 je umrlo.Standardizovana stopa incidencije na populaciju sveta u Republici Srbiji, za 2022. godinu je bila 11,4/100 000.
Pet činjenica o raku jajnika:
Papa test (test brisa grlića materice) ne otkriva rak jajnika
Rak jajnika se često dijagnostikuje u kasnoj fazi
Dijagnostikovanje raka jajnika pre nego što se proširi čini ga mnogo podložnijim lečenju.
Svest o simptomima može dovesti do brže dijagnoze.
Svetski dan borbe protiv raka jajnika, najsmrtonosnijeg ginekološkog karcinoma, već dvanaestu godinu zaredom obeležava se i u Srbiji, a ove godine pod sloganom: „Ko kaže da ribe ne govore”, od strane Udruženja “Progovori”.
Praktično, svakog dana tri žene dobiju dijagnozu, a jedna od njih, nažalost, premine.
U borbi protiv ovih poražavajućih brojeva ključni su rano otkrivanje bolesti, prepoznavanje simptoma, pravovremena dijagnostika i optimalno lečenje. Svetski dan borbe protiv raka jajnika posvećen je svim ženama koje se suočavaju s ovom bolešću. umesto tišine, govoriti i ispričati šta znači živeti i boriti se sa rakom jajnika.
Rak jajnika zauzima neslavno osmo mesto od svih maligniteta, a prema najnovijoj statistici 1 od 78 žena suočava se sa ovim problemom. Petogodišnja stopa preživljavanja u ranoj fazi je veća od 90 odsto, ali na žalost kada se rak jajnika dijagnostikuje u uznapredovanom stadijumu bolesti, preživljavanje ne prelazi 30 odsto. Ne postoji skrining programt, žene ne idu redovno na ginekološke preglede i rak jajnika se u oko 70 odsto slučajeva otkriva u uznapredovaloj fazi kada je veća verovatnoća povratka bolesti. Zato se ne sme propustiti nijedna mogućnost poboljšanja ishoda lečenja i preživljavanja kroz pravovremeno i optimalno lečenje.
– Dvanaest godina je kako govorimo i kako podižemo svest o raku jajnika, edukujemo, sarađujemo sa zdravstvenim vlastima, sa ciljem da se ideja o ranom otkrivanju simptoma bolesti i pravovremenom lečenju što više proširi. Važno je napomenuti da je u Srbiji pre šest meseci pokrenuto HRD testiranje za pacijentkinje sa karcinomom jajnika. Dok već uspostavljeno BRCA testiranje traži samo mutacije u BRCA genima, HRD testiranje ide korak dalje i gleda širu genetsku sliku tumora. Dakle, HRD test daje šansu da dvostruko veći broj pacijentkinja ima korist od ciljane terapije, odnosno od PARP inhibitora. Nadamo se da će se obezbediti terapija i za HRD pozitivne pacijentkinje, kako bi i one imale jednaku šansu za lečenje kao i pacijentkinje sa BRCA mutacijama.
U početnim stadijumima, rak jajnika praktično ne izaziva tegobe i zbog toga se retko otkriva u ovoj fazi. Kada se pojave, simptomi karcinoma jajnika ni tada nisu specifični i lako se mogu pripisati i nekom drugom, manje ozbiljnom stanju. Najčešći simptomi su oticanje stomaka, neredovna stolica, nadimanje, povraćanje, bol u predelu karlice i osećaj pritiska u stomaku. Pošto ovi simptomi nisu dramatični, obično je potrebno dosta vremena da bi se žena zbog njih obratila lekaru, a bolest u međuvremenu napreduje.

Više od 70 odsto bolesnica u trenutku postavljanja dijagnoze ima bolest u trećem ili četvrtom stadijumu. Pravi uzrok nastanka raka jajnika je nauci još uvek nepoznat, što značajno ograničava mogućnosti prevencije. Zato kao jedini način da se bolest otkrije u ranijoj fazi ostaje podizanje svesti žena da redovno idu na ginekološke preglede. S obzirom na to da se u odmaklim stadijumima bolest širi i na druge ginekološke i stomačne organe, važno je da se ovakve operacije sprovode u velikim, specijalizovanim centrima, uz multidisciplinarni pristup i saradnju lekara različitih specijalnosti. Nakon postavljanja dijagnoze, ključno je doneti odluku o modalitetu lečenja. Hirurgija predstavlja osnovu terapije, ali zbog proširenosti bolesti ili drugih zdravstvenih faktora, pojedine pacijentkinje ne mogu da podnesu radikalne operacije. Ipak, zahvaljujući razvoju medicine i napretku u istraživanjima, danas raspolažemo sa znatno više znanja o karcinomu jajnika nego ranije. Petogodišnje preživljavanje, koje je nekada bilo ispod 30 odsto, sada je značajno poboljšano zahvaljujući personalizovanoj medicini i boljem razumevanju genetskih biomarkera.
Uobičajeni simptomi raka jajnika uključuju:
a. Uporno nadimanje
b. Teškoće sa jelom
c. Brz osećaj sitosti
d. Bol u karlici/abdomenu
e. Mokraćni simptomi
Odlazak žena na preventivne ginekološke preglede je vrlo važan korak u očuvanju zdravlja žene ali i u pravovremenom otkrivanju ove podmukle bolesti, te je veoma bitno da se žene edukuju da ukoliko primete neuobičajeno povećanje stomaka, upornu nadutost, bolove u karlici ili učestalu potrebu za mokrenjem stalno tokom nekoliko sedmica, treba da potraže pomoć i posavetuju se sa lekarom. Od ključne važnosti za sve obolele od ove vrste karcinoma je i dostupnost inovativnih terapija, u čemu najveću ulogu imaju zdravstvene institucije.
Važno je edukovati žene da, primete li neuobičajeno povećanje stomaka, upornu nadutost, bolove u karlici ili učestalu potrebu za mokrenjem stalno tokom nekoliko sedmica, treba da potraže pomoć i posavetuju se sa lekarom. Takođe je vrlo važno da žene redovno odlaze na preventivne ginekološke preglede.
U ovoj borbi nisi sama!
Dok Svetska koalicija za borbu protiv raka jajnika radi na mnogim frontovima, Svetski dan borbe protiv raka jajnika je naša vodeća inicijativa za podizanje svesti i ključni je datum u našem kalendaru. Uz podršku blizu 200 organizacija iz celog sveta, svi se okupljaju kao jedan da bi podigli svest o ovoj bolesti.
Izvor:
World ovarian cancer coalition; https://worldovariancancercoalition.org/our-work/https://